Ünlü bilim insanı Maslow tarafından kaleme alınan çalışmada da ifade edildiği insanların temel gereksinimleri vardır.  İş de bu gereksinimlerinden bir tanesi de barınma gereksinimidir ki bunun içinde evinin olması gerekir. Bu ev bazen kiralık bir daire olabileceği gibi bazen de kişinin kendisine ait bir olabilir. Ev almak isteyenler de yaşadıkları kentlerde doğal olarak eğer kiraya ödemek istemiyorlar ise Ümraniye ölçeğinde olduğu gibi ev fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ve kendileri için en uygun olduklarını düşündükleri evi almak isterler.

Bilmeyenler açısından bilgi vermek gerekir ise Ümraniye İstanbul kentinin Anadolu yakasında yer alan en büyük, İstanbul kentinin ise en büyük dördüncü kenti olup sanayi açısından da son derece gelişmiş irili ufaklı çok sayıda işletmenin olduğu bir ilçedir. Sürekli olarak gelişim gösterdiği için konut fiyatları artış halinde olduğundan bölgede ev sahibi olmak aynı zamanda çok ciddi bir yatırım aracıdır.

Ev Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kişiler satılık ev ararken işin ekonomik boyutu noktasında mevcut durumları yeterli olmuyor ise o zaman başvurabilecekleri yöntemlerden akla ilk gelen elbette ev kredisi olacaktır. Lakin bu noktada şunu anımsamak gerekir ki konut kredisi ile ev alındığı zaman hangi bankadan kredi alınırsa alınsın faizler alınan evin rakamını yükseltir.

Bunun yerine Katılımevim gibi kuruluşlar aracılığı ile kişinin kendi bütçesini zorlamadan tamamen faizsiz ev alma olanağı mevcuttur.  Böylece insanlar kendilerine uygun havuza girerek yapılan kuralarda sıra kendilerine geldiği zaman evlerine oturup kira öder gibi ev sahibi olmanın tadını çıkarabilirler.

Ev Fiyatlarını Etkileyen Başlıca Unsurlar Hakkında

Peki ama Ümraniye gibi bir ilçede satılık olan evlerin fiyatlarını neler etkiler derseniz evin 0 ya da 2. El olması, evin kaç oda olduğu, ne tür bir ev olduğu, evin mevkisi, site içinde olup olmaması, ulaşım olanakları kaçıncı katta olduğu gibi çok değişik parametreler evin fiyatını değiştiren faktörlerdir

Son olarak kiralık ev fiyatları hakkında da bilgi vermek gerekir tıpkı satılık evlerde olduğu gibi evin iç özelliklerine göre eşyalı ya da eşyasız olmasına, cephesine, büyüklüğüne, kaçıncı katta olduğuna ve mevkisine göre rakamlar değişiklik arz eder.