Ev sahibi olmayı herkes ister. Ancak herkes için ekonomik düzeyi farklıdır. Günümüz şartlarında ev satın almak da çok kolay değildir. TOKİ tarafından her yıl çeşitli projeler hazırlanarak inşa edilmektedir. Bu projelerde amaç düşük ve orta gelir grubundan bulunan kişilerin ev sahibi olunması amaçlanmaktadır. Konutların belli bir kısmı da şehit yakını, gazi, emekliler içinde ayrılmaktadır.

TOKİ evleri, Türkiye’nin hemen hemen her ilde yapılmaktadır. Projeler yapılmadan önce talepler incelenmekte ona göre bir plan yapılmaktadır. İnşaatın bitmesinden sonra TOKİ başvuru süreci başlamaktadır. Başvurabilmek için aranan şartların sağlanması çok önemlidir. En önemli şartlar daha önce bu tür projeden ev sahibi olmamak, belli bir miktar gelir düzeyinin altında olunmasıdır.

TOKİ Kura Çekimi 2019 Nasıl Yapılmaktadır?

Başvurular tamamlandıktan sonra TOKİ kura için gün, yer ve saati ilan etmektedir. Konut sayısına göre başvuru sayısının fazla olduğu için kura çekilmektedir. Kurada adınızın çıkması halinde konutlardan bir tanesi sizin olmaktadır. TOKİ çekiliş günü orada olup takip edemeyen kişiler için kurada adı çeken herkesin adının bulunduğu bir liste yayınlanmaktadır.

Bu listenin yanında da yedek kişiler listesi de oluşturulmaktadır. Çünkü kurada ev sahibi olmaya hak kazanan herkes sözleşme imzalamamaktadır. Asıl kazanan kişilerden sözleşme imzalanma süreci tamamlandıktan sonra kalan daireler için duyuru yapılmaktadır. Kalan daireler için tekrar çekiliş yapılmaz. Yedek listesindeki sıraya göre konutlar teslim edilir ve sözleşme imzalanır.

TOKİ Çekiliş Sonrasındaki Süreç Nasıldır?

TOKİ sonuçları açıklandıktan sonraki adım sözleşme imzalanmasıdır. Sözleşmenin imzalanması ile ödeme planı hazırlanmaktadır. İlk ödeme sözleşmenin imzalandığı ayı takiben başlamaktadır. Burada önemli bir nokta vardır. Bu evde ikamet etmeniz gerekmektedir. Çekiliş sonucunda kazanılan evinizi satamazsınız ve kiraya veremezsiniz. Eğer sizden başka birinin oturduğu anlaşılır ise sözleşme fesh edilmektedir ve evden taşınmanız gerekmektedir.

TOKİ sistemine başvuru yapıp sonrasında kuraya katıldıktan sonra cayma hakkı kullanılabilir. Cayma hakkının süresi bittikten sonra ve sözleşme imzalandıktan sonra vazgeçme hakkı bulunmamaktadır. Bu sebeple başvuran kişinin bu konuda iyi düşünmesi ve doğru projeye imza atması uygun olacaktır.