Toplu Konut İdaresi Toki dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için konut projeleri yürütmektedir. Yürüttüğü projelerdeki Toki evleri uygun fiyat ve cazip ödeme koşulları ile satışa çıkaran Toki öncelikle olarak dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını gözetmektedir. 2019 yılı projeleri Toki’nin web sitesinden ilan edilmiş olup başvurular da tamamlanmıştır.

Toki başvurularda yaşanan yoğunluk dolayısı ile kura yöntemi uygulanmaktadır. Başvuruların konut sayısının çok üstünde olması dolayısı ile hak sahipleri kura çekimi ile belirlenmektedir. Toki kura sonuçları web sitesinden ilan edilerek duyurulmakta ve sonrasında hak sahipleriyle sözleşme imzalanarak ödeme planları belirlenmektedir. Toki konutlarına başvuruda bulunabilmek içinse bazı özel şartlar aranmaktadır. Bu şartların yerine getirilmesi ile birlikte ev sahibi olmanın ilk şartları yerine getirilmiş olacaktır.

Toki Başvuru Şartları

Toki tarafından yürütülecek projelere başvuruda bulunabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Başvurularda aranan öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bunun yanında aylık hane geliri toplamının İstanbul için 4 bin 800 TL’yi diğer iller içinse 4 bin 500 TL yi geçmemesi, başvuran kişinin 25 yaşını doldurmuş olması da aranan özelliklerdendir. Toki başvuru sahibinin daha önce Toki’den projelerinden faydalanmamış olması ve başkaca bir konutunun da olmaması aranan bir diğer özelliktir. Başvuruda bulunulacak il ve ilçe sınırları içerisinde son bir yıldır oturuyor olduğunun belgelenmesi de başvuru sahiplerinde aranan bir kriterdir.

Bu şartları taşımayanların Toki başvuruları kabul edilmeyecek olup Toki başvurusunda bulunmak isteyenlerin bu şartları taşıyıp taşımadıklarını öncelikle değerlendirmeleri faydalı olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra cayma hakkı bulunsa da kura sonrası belli bir süre sonra bu hak ortadan kalkmaktadır. Başvuruda bulunacak kişinin bu durumu göz önünde bulundurarak başvuru yapması daha uygun olacaktır.

Toki Başvuru Sonuç Listeleri

Toplu Konut İdaresi Toki başvuruları tamamlandıktan sonra Toki çekiliş uygulaması ile hak sahipleri belirlenerek sözleşme sürecine geçilmektedir. Toki sonuçları Toki web sitesi üzerinden ilan edilmekte ve liste yer alanlar sözleşme imzalamaya hak kazanmaktadır. Toki başvuru ve sonuçları için Toki web sitesinin takip edilmesi önemlidir.