TOKİ evleri dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmelerinin en cazip ve ekonomik yolu olarak görülmektedir. Toplu Konut İdaresi’nce yürütülen konut projelerinden alt gelir grubu kategorisinde satışı yapılan evler için başvuru sahibi, eşi veya çocuklarının evde oturuyor olması satış sözleşmesi uyarınca zorunludur. Aksinin tespiti Halide TOKİ başvuru sahibinin sözleşmesini feshetmektedir. Dolayısıyla alt gelir gurubu TOKİ evleri kiraya verilememektedir. Alt gelir grubu kategorisi dışında yer alan diğer konutların kiraya verilmesi mümkün olup bazı durumlarda TOKİ kiraya vermeye ilişkin farklı görüşler ileri sürebilmektedir. Bu yüzden TOKİ evinin kiraya verilip verilemesine dair ilgili projenin detaylarını dikkatlice takip etmekte fayda olacaktır.

TOKİ Evlerinin Satışı Mümkün müdür?

TOKİ başvuru sahibi açık satış yoluyla edindiği konutunu dilerse satabilmektedir. TOKİ’nin bu konuda satışa engel bir kuralı yoktur. Fakat alt gelir grubu kategorisinde TOKİ’den ev sahibi olanların evlerini satması veya devretmesi mümkün değildir. Ayrıca bu evlerde ikamet zorunluluğu da söz konusudur ev sahibi açısından. TOKİ hak sahibinin veya ailesinin( eşi ve/veya çocukları) evde ikamet etmediğini tespit ederse satış sözleşmesini feshedebilmektedir. Satışın feshedilmesi durumunda TOKİ yapılan ödemeleri irat kabul edebildiği gibi ödeme iadesi yapacak olursa da faizsiz olarak ödeme yapmaktadır. TOKİ kura yöntemiyle diğer projelerden ev sahibi olanlar için de devir yasağı uygulanmaktadır. Alt gelir grubunda ve kura çekilmek suretiyle yapılan satışlarda borcun bitimine kadar evin satışı ve devri mümkün olmayacaktır.

Alt Gelir Grubu Konut Özellikleri

TOKİ ağırlıklı olarak alt gelir grubunda yer alan vatandaşların ev sahibi olabilmelerine yönelik projeler yürütmektedir. Bu projelerde gelir durumu aylık 5 bin 500 TL’nin altında olan vatandaşlar uygun ödeme seçenekleri ve cazip fiyatlarla ev sahibi olabilmektedir. Proje kapsamı böyle olunca konut maliyetleri ve özellikleri de bu doğrultuda belirlenmektedir. Başvurular alındıktan sonra TOKİ çekiliş yöntemi ile ev sahibi olacak hak sahipleri belirlenmekte ve TOKİ sonuçları web sitesi üzerinden ilan etmektedir. Alt gelir grubu için inşa edilen konutlar ise 65 m² –  85 m² büyüklüğünde olmaktadır. TOKİ’nin 2+1 konseptle ürettiği bu konutlar vatandaşlardan büyük ilgi görmektedir.