Kayısı kenti Malatya’da yaşayanların rahatı ve konforu için tasarlanmış çok sayıda konut projesi bulunmaktadır. Kiradan kurtulmak veya yatırım yapmak için ev satın almayı düşünenler bu projeler arasından tercih yapabilirler. Merkezi konumda bulunan projelerin fiyatları yüksek iken kenar mahallelerde kalanlar daha uygundur. Projelerin fiyatlarında bulunduğu lokasyon ve konutların iç donanımında kullanılan malzemenin kalitesi etkilidir.

Kentsel dönüşüm, imara açılan bölgeler kentteki inşaat sektörünü hareketlendirdi. Ev sahibi olmak isteyenlerin yeni yerleşim yerlerine ve yeni hareketlenen bölgelere yönelmesi daha doğru olacaktır. Bu dönemlerde yeni yerleşim bölgelerindeki konutlar daha uygun fiyatlı olarak satışa çıkarılmaktadır. İlerleyen zaman dilimi içinde buradaki evlerin fiyatları yükselecek ve sahiplerine kazandıracaktır. Unutulmamalıdır ki gayrimenkul hiçbir zaman zarar ettirmez.

Malatya’nın En Güncel Konut Projeleri

Geçen zaman içerisinde yeni konut projeleri ile karşılaşmaktayız. Malatya kentinde yapılan yeni projelerde sahiplerini beklemektedir. Son zamanlarda konut fiyatlarında yaşanan artış ev almak isteyenleri beklemeye aldı. Konut fiyatlarındaki artışı kredi faiz oranlarındaki artış takip edince inşaat sektöründe büyük bir durağanlık yaşandı. İnşaat firmaları yaptıkları kampanyalar ile müşteri çekmeye ve ellerindeki konutları satmaya çalışmaktadır. Malatya’daki en güncel konut projeleri arasında şunlar vardır:

  • Daire fiyatları 375 bin ile 690 bin arasında değişen Verapark Plus evlerinin satışları devam etmektedir.
  • Evlerin fiyatları 365 bin ile 380 bin arasında olan Liva Konakları’nın satışları hali hazırda sürmektedir.
  • 364 bin ile 1.443.000 TL arasında değişen Malatya Life Residence evlerinin satışlar devam etmektedir.

Malatyalılara Ev Alma Yöntemleri

Malatya’nın konut projelerinden ev alabilmek için çeşitli yöntemler ve sistemler bulunur. Bankaların verdiği konut kredisi bir dönemler çok fazla talep görmekteydi. Şimdilerde ise faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı kredilere olan talep azaldı. Kredi alıp faiz oranı adı altında bankaya ek ödemeler yapmayı kimse istememektedir. Bundan dolayı TOKİ ve dayanışmaya dayalı kurumlar gibi seçenekler değerlendirilmektedir.

TOKİ konutları biraz şehir dışında ve daha çok orta- dar gelirliler için tasarlanmıştır. Daha merkezi yerde, daha lüks ev almak isteyenler dayanışmaya dayalı kredisiz, faizsiz peşinatsız ev sistemlerini değerlendirmelidir. Bu sistemle kişi istediği yerden istediği konut alabildiğinden daha çok avantajlara sahiptir.