Kocaeli’nin neresinde kirada oturacak olursanız olun mutlaka aile bütçenizden önemli bir miktarı ayırmanız gerekir. Her ay düzenli olarak ev sahibine ödeyen Kocaelililer bu durumdan şikayetçi olduklarından dolayı kiradan kurtulmak istemektedir. Kiradan kurtulmak için Kocaeli ili sınırlarında sunulan imkanlar şunlardır;

  • Peşin para ile ev satın almak ki bunun için elinizde ortalama 300 bin gibi yüksek bir rakamın hazır olması gerekir.
  • Bankalardan konut kredisi çekmek
  • Katılım bankalarından konut kredisi almak
  • Peşinatsız, faizsiz, kredisiz ev alma kurumlarının hizmetlerinden yararlanarak ev almak.

Peşin para ile ev almayı herkes ister. Fakat Kocaeli’nde yaşayanların büyük çoğunluğunun bunu sağlaması imkansızdır. Peşin olarak alamayacak olanların karşısında konut kredisi ve birikim yoluyla ev alma gibi iki seçenek çıkmaktadır.

Kocaeli’nde Konut Kredisi Veren Bankalar

Kocaeli’nde bulunan bütün kamu ve özel bankalar konut kredisi vermektedir. Konut kredisi, Taksitle ev alma düşüncesinde olanların öncelikle düşündükleri seçenektir. Konut kredisi şu şekilde gelişir; Ev almayı düşünen müşteri bankaya giderek başvuruda bulunur. Şartları taşıyan müşterinin başvurusu kabul edilir ve kredi görüşmeleri başlar.

Bankalar kişinin alacağı evi önce peşin para ile satın alır. Aldığı evin üzerine faiz oranlarını, dosya masrafını, ekspertiz ücretini, yıllık maliyet oranı gibi ekstraları da ekleyerek müşterisine taksitli olarak satar. Bunu yaparken evin değerinin hepsini müşterisine kredi olarak vermez. En fazla %80’nini kredi çektirir. Geri kalan kısmını ise peşinat olarak talep eder. Kocaeli gibi büyük bir şehirdeki ev fiyatları düşünüldüğünde istenen peşinat ciddi bir maliyet çıkarır.

Kredisiz Kocaeli’nde Ev Alabilir miyim?

Faiz oranlarının yüksek olması, ek masrafların eklenmesi ve peşinat gibi etkenler ev sahibi olmak isteyenleri konut kredisinden uzaklaştırmaktadır. Konut kredisi almadan Kocaeli’nde ev almak mümkündür. Peşinatsız, kredisiz ve faizsiz imece usulü çalışan kurumlardan bütçenizi zorlamadan ev alabilirsiniz. Bu kurumlardaki sistem annelerimizin altın günü mantığındadır.

İnsanlar ev için bir maliyet belirler. Maliyeti kaç ayda ödeyeceğini belirler. Ardından kurumlardaki gruplardan vade sayısına uygun olana dahil olur. Gruptaki insanların aylık taksitleri kendi alacakları evin değerine göre değişir. Her ay bir kişi noter huzurunda çekilen kura neticesinde evine kavuşur. Ek eklenen kalemlerin olmaması, kişinin kendi planını kendi yapması bu kurumların en büyük avantajlarıdır. Tek dezavantajı ise hemen ilk ay ev sahibi olamama ihtimalinin varlığıdır.