Günümüzde faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak artık çok kolay. Hanımların uzun zamandan beri yapmış olduğu altın günleri baz alınarak pek çok kurum tarafından hayata geçirilmiştir. Sistem oldukça basittir. Sistemde her ay yapılacak çekilişlerle bir kişinin ev sahibi olması esasına dayanıyor. Siz aylık ödeme durumunuza göre bir rakam belirliyor ve bu ödeme tutarına göre bir gruba yerleştiriliyorsunuz. Her ay noter huzurunda yapılan çekilişlerde; şansınıza bağlı olarak kurada siz çıkana kadar ilk belirlenen taksit tutarını ödemeye devam ediyorsunuz. Kurada evin size çıkması halinde ise hemen evinizi satın alarak oturabiliyorsunuz. Fakat, henüz evini almamış ve kirada oturan grup üyelerinin hakkının korunması adına, ödemelerinizi biraz daha yüksek tutarda ödüyorsunuz.

Uzun zamandan beridir İslami şartlar gereğince faizsiz kredisiz ev sahibi olmak isteyenler bu yola başvurmaktadır. Evinizi aldıktan sonra ödeyeceğiniz fazla tutarın sebebi kira ödemelerinden kurtulduğunuz içindir. Faiz ödemezsiniz, fazladan ödemiş olduğunuz ücrette genel tutardan düşülür. Yine eğer birikmiş paranız varsa, peşinat ödeyerek de çok daha kısa sürede ev sahibi olabilirsiniz. Fakat isteğinize göre hiç peşinatsız ev sahibi olmak da mümkündür.

Bu İmkanları Sunan Kurumlar Hangileridir?

Kira öder gibi faizsiz ev sahibi olmak için çekiliş sistemi üzerinden giden pek çok kurum bulunmaktadır. Bu kurumların büyüklüğü, güvenilirliği ve size sunacakları imkanları inceleyerek siz de hangisi ile çalışmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

18 yaşını doldurmuş olmak, banka geçmişinde herhangi bir olumsuzluk taşımamak, düzenli bir gelirinizin olması faizsiz ev sahibi olmak için bu tür kurumların başvuru şartları arasında yer alır. Başvuru sırasında gerekli olan belgeler ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınız ve fotokopisi (Ehliyet ya da pasaport da olabilir)
  • En az 3 ay boyunca belli bir yerde ikamet ettiğinizi dair fatura dökümleri
  • Aylık düzenli bir gelirinizin olduğunu gösteren maaş bordrosu
  • Yine bankalardan kredi notunuzda sorgulanabilir.

Büyük şehirlerde ev sahibi olmak oldukça zor bir durum. Öyle ki İstanbul gibi bir şehirde pek çok kişi uzun yıllardır yaşamasına rağmen kira ile mücadele ediyor. Fakat bu sistem sayesinde İstanbul da ev sahibi olmak bile artık çok kolay. Kira öder gibi düzenli bir şekilde ödemelerinizi yaparak sizde bu sistem sayesinde faizsiz ev sahibi olmak ayrıcalığına erişebilirsiniz.