Faiz, kısaca ve en anlaşılır hali ile paranın para ile satılmasıdır. Günümüzdeki bankalar faiz ile hizmet vermektedir. Ev sahibi olmak isteyip konut kredisine başvuranlar bilmelidir ki faizle ev satın alacaklardır. İslam dini faizi yasaklamıştır. Kiradan kurtulmak isteyen fakat faize dini hassasiyetinden dolayı bulaşmak istemeyenler olabilir. Faizsiz ev almanın en kolay yolu nedir sorusu faiz konusunda hassas düşünenler için cevaplanması gereken bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dini hassasiyetin dışında aldığından daha fazla ödemek istemeyenler de faizsiz ev alma yöntemlerine başvurmaktadır. Çünkü ev için alınan 200 bin TL faiz oranına göre değişmekle neredeyse 460 bin olarak geri ödenmektedir. Para kazanmanın zor olduğu günümüzde kiracıya ev almak için bu kadar yüksek geri ödeme ağır gelmektedir.

Katılım Bankalarında Faiz Var mıdır?

Bankalardan alınan konut kredisinde, senetle ev almada faiz işlemektedir. Ülkemizdeki katılım bankaları faiz ile değil kar payı ile işlemektedir. Ev almak için katılım bankalarından herhangi birine başvuran müşteriden;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Alınacak evin tapu ve iskanının alınmış olması
  • Müşterinin aylık gelirini gösteren belge istenir.

Bu belgeleri getiren müşterinin kredi notu incelenir. Notu düşük olan veya kara listede olanlar kredisiz ev almanın yolunu bulmalıdır. Katılım bankaları uygun olan ve taksitle ev alma düşüncesinde olan müşterinin evini önce kendi peşin olarak satın alır. Sonra kar payını koyarak aylık taksitlerle müşterisine satar.

Dayanışmaya Dayalı Kurumlarda Faiz Var Mıdır?

Katılım bankaları da diğer bankalar gibi peşinat ister. Birikimi olmayanlar da peşinatsız ev sistemlerine dahil olmalıdır. Katılımevim, ülkemizdeki kredisiz, faizsiz, peşinatsız sistemlerin başında yer almaktadır. Hesaplamasını doğru yapanlar sistem sayesinde kira öder gibi ev sahibi olabilirler.

Katılımevim’de Rahat, hızlı, sabit ve esnek modeller vardır. Müşteriler bu modellerden kendilerine ve bütçelerine en uygun olanı belirleyerek sisteme dahil olurlar. Taksitle ev al düşüncesinin en kolay yoludur. Faiz olmaması ise ödemelerin müşterinin belirlediği şekilde ve artmadan devam etmesini sağlar. Böylece faizsiz ev almanın en kolay yolu nedir sorusuna cevap arayanlar istedikleri evi bulabilmektedir.