Evler insanların yaşamlarında son derece büyük bir teşkil ediyor. İster tek başlarına yaşasınlar, ister sevdikleri ile. Doğal olarak da birçok insan yüksek sesle kendisine ev almak istiyorum diyorum. Çünkü her ay ev sahibinin kapıda belirmesi ya da telefonun çalması gerginliğini yaşamak yerine insanlar kira öder gibi ev sahibi olmanın yollarını arıyor. Günümüzde ise bu durum imkansız değil ve insanların karşısına çok değişik seçenekler çıkıyor. Böylece insanlar ev almak yolunda son derece önemli adımlar atıp, kendi evlerinin sahibi oluyorlar.

Ev Almanın Kolay Yolları Nelerdir?

Evim diyebilmek için bu alanda kişinin kendi bütçesine göre ev almanın kolay yolları arasında ilk sıralarda TOKİ denilen Toplu Konut İdaresinin yaptığı evlere başvuru yapmak geliyor. Bunun yanında bir diğer alternatif ülkemizin birçok yerinde olan Emlak Konutları vasıtasıyla ev sahibi olmak ki kiradan kurtulmak isteyenler için son derece doğru bir seçenek.

Elbette kişinin belli bir birikimi var ise o zaman mevcut birikimleri ile ev sahibi olabilmesi de mümkün ama bu kimi zaman mümkün olamıyor ne yazık ki.

Kiradan Kurtulmak İsteyenler İçin

Kişilerin ev sahibi olma noktasında karşılarına çıkan seçenekler sadece bunlar ile sınırlı değil elbette. Kiracıya ev alma yönteminde birçok kurum var ve herhangi bir kuruma girerek bu kurumun içinde aylık belli rakamlar ödeyerek kişinin sırası kendisine geldiğinde ev sahibi olması da mümkün. Üstelik buralarda firma hangisi olursa olsun aylık ödenecek miktarı kişi kendisi belirliyor.

Taksitle ev alma düşüncesi olanlar ev alma kredileri ile de ev sahibi olabiliyorlar. Kendi bütçelerine ve alınacak olan eve göre 10 yıla kadar ev kredisi çekerek ev sahibi olabilmek mümkün. Peşinat ödemek istemeyenler ya da ödeme gücü olmayanlar için topluca banka kredisi en düşük faizler ile çekilip kullanılabilir.

Lakin hangi yöntem ile ev alınırsa alınsın ev almadan önce çok iyi araştırma yapmak ve sonrasında evin kişinin beklentilerine yanıt vereceğine emin olunduktan sonra evin alınması gerekiyor. Aksi halde ev almanın bir anlamı kalmıyor. Dikkatli bilinçli hareket etmek gerekiyor.