İnsanların ev alma isteklerini ortaya çıkaran sebeplerin başında yüksek kira ödemeleri geliyor. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ortak özelliği daha doğrusu hayali en güzel evi en ucuza satın almaktır. Aslında bu hayali gerçeğe dönüştürmenin yolları var ve basit bazı ipuçları içeriyor. Böylelikle Ev AlmaYöntemleri nelerdir bunları araştırmaya koyuluyoruz en başta. Sonrasında tabi ki tercihimizi gelişmekte olan bölgelerden yana kullanmalıyız ve konut kampanyalarını mutlaka takip etmeliyiz. Kolay ev alma yöntemleri arasında hayata geçirilen bazı projelerde vardır. TOKİ,  KATILIMEVİ, KİPTAŞ ve Emlak konut GYO alt gelir grubu projelerini araştırmalıyız. Kendimize uygun bu projelerden birini tercih edersek yeni yapılmakta olan evlerin yeni ev sahibi biz oluruz.

Faizsiz Ev Alma

Son yıllarda ülkemizde faizsiz kredi sistemi ile Katılım Bankacılığı aracılığıyla müşterilerine faizsiz kredi verme imkanları arttı. Çeşitli bankalar faizsiz kredi hizmetini sunmaktadır. Böylelikle faizsiz kredi ile ev almak isteyenlerin seçenekleri de artmış oldu ve banka tercihi yapabilme şansları da var.

Peki Ev Alma Yöntemleri arasında katılım bankacılığı ile faizsiz kredi nasıl alacağız, hangi yöntemler uygulanıyor? Öncelikle banka ev fiyatını tespit ediyor ve evin fiyatının üzerine kendi kar payını koyarak evin fiyatı için yeni hesaplama yapıyor. Banka evi son hesaplanan tutar üzerinden müşteriye satıyor aynı zamanda evi ipotekliyor. Müşteri son ay ödemesini de yapıp bitirdikten sonra, evin tapusunu banka ev sahibine teslim ediyor. Bu yöntemle ev kira öder gibi taksitle sahibi oluyoruz.

Peşinatsız Ev Alma

Ev almak isteyenlerin merak ettiği bir diğer Ev Alma yöntemi de nasıl peşinatsız ev sahibi olurum sorusuna cevap bulmaktır. Peşinatsız ev sahibi olmak için birkaç yöntem var fakat en güvenilir yöntem konut kredisi kullanmaktır. Konut kredisi kullananlara evin değerinin yüzde 75’lik kısmı için konut kredisi verilir. Geri kalan yüzde 25’lik kısım için ise ihtiyaç kredisi belirlenip verilir. İhtiyaç kredisi için çekilen  yüzde 25’lik tutar, ev ödemesinin peşinatı gibi değerlendirilir. Kişiler bu iki krediyi ödemekte zorlanabilirler o yüzden çok iyi araştırma yapmaları gerekir.