Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzincan ilinde kiralık konut fiyatları her geçen gün artış göstermektedir. Ülkemizin genelinde kiralık ve satılık konut fiyatlarında yaşanan artış kirada oturanları ciddi anlamda zor duruma düşürmüştür. Güneyinde Tunceli, Elazığ, kuzeyinde Giresun ve Gümüşhane, batısında Sivas, doğusunda Erzurum bulunan bu güzel ilimizde rahat yaşamak için kiradan kurtulmak gerekmekte.

Erzincan’da kiralık daire fiyatları arttıkça insanlar ev almak için kendilerine en doğru yöntemi aramaya başlamaktadır Konut kredisi, bir zamanlar çok fazla tercih edildiğinden dolayı ilk seçenek olarak akıllara gelmektedir. İnsanlar kira öder gibi bankanın kredi taksitlerini öderim anlayışıyla hareket etmektedir. Hesap doğru yapılmadıysa ve aylık bütçeyi zorlayacak taksitlerle kredi alınırsa bu doğru bir seçenek olmayacaktır.

Erzincan’da Kiracı Olmak

Erzincan halkı tam bir Anadolu halkıdır. Ev sahipleri mümkün olduğunca kiracısını mağdur etmemeye çalışır. Fakat hayatın bir gerçeği olarak kira bedelleri belli oranda yükselmektedir. Erzincan şehir merkezindeki evlerin kiraları ilçelere göre daha yüksektir. İlçede aynı özelliklere sahip bir ev merkezde çok yüksek fiyatlarda kiraya verilir. İlçelerde ise kiralar nispeten daha düşüktür.

İşi merkezde olan bir kişi ilçeden ev tutamayacağına göre mecburen yüksek kirayı vermek zorunda kalmaktadır. Kira vermek istemiyorsa ev almalıdır. Ev sahibi almak için ülkemizde sunulan birçok seçenek vardır. Faiz oranlarının ve satılık ev fiyatlarının yükselmesi konut kredilerine olan rağbeti azaltmış durumdadır. Uygun faiz oranı ve vade seçeneği veren bankalardan yine de konut kredisi alarak ev alanın sayısı az değildir.

Erzincan’da Kirada Oturmak mı Kendi Evinde Oturmak mı?

Aslında böyle bir soruyu sormak bile abestir. Bir müddet kirada oturanlar nedenini çok iyi bilirler. Kiracıysanız her ay zorla kazandığınız gelirinizin büyük bir kısmını ev sahibinizin eline sayarsınız. Yıllar geçer her ay düzenli ödeme yapmanıza rağmen size ve ailenize maddi bir gelir kazandırmaz. Böyle bir durumu yaşamak yerine kiracıların ellerini çabuk tutup, iyi bir araştırma ve hesapla kiraya ödeyecekleri miktarı ev sahibi olmak için ödemeleri mantıklıdır.

Merkez gibi ev fiyatlarının yüksek olduğu bir bölgeden değil biraz daha düşük fiyata sahip olan bölgelerden faizsiz ev sistemiyle ev alınabilir. Merkezde kiralık ev fiyatları kadar satılık ev fiyatları da çok yüksektir.