Ülkemizde ev sahibi olmak isteyen emekliye, memura ve engellilere ve daha birçok vatandaşa hizmet eden toplu konut projeleri yer almaktadır. Bu projeler zaman zaman daha da indirimli olarak emekli ya da engelli vatandaşlara destek verebilmektedir. Kredisiz ev almak isteyen kişiler için bu toplu konut projeleri çok avantajlı olmaktadır. 2019 yılı için gerçekleştirilen kararlara göre TOKİ emekliye ev almak konusunda büyük indirimler yapacağını ve şartlarını da esnettiğini açıklamıştır.

TOKİ şuanda ülkemizde 67 ilde toplamda 50.000 konut için dar gelirli ve emekli vatandaşlara hizmet sunmaktadır. Konut fiyatlarının bazı illerde 66.000 TL’ye kadar düştüğü ve aylık taksitlerin 304 liradan başladığı bildirilmiştir. Bu kampanyalar ile emekliler için ev almak artık çok daha kolay olacaktır. Bu kampanyalar ile vadeler 240 aya kadar çıkarken, taksitle ev alma emekliler için çok daha kolaylaşmış olacaktır.

Emeklilere Ne Kadar Kontenjan Ayrılmıştır?

TOKİ 2019 yılı için yaptığı kampanya ile emeklilere %25 oranında kontenjan ayırmıştır. Bu kontenjan daha önce hiç ev sahibi olmamış emekliler için geçerlidir. Bu proje ile emekliler kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Kiradan kurtulmak isteyen birçok emekli bu durumdan haberdar olunca toplu konut projelerine başvurularda büyük artış meydana gelmiştir.

Emekliye Ucuz Ev Hangi İllerde?

Emekliye ucuz ev imkânı verilen iller Türkiye’nin tüm bölgelerine dağılmış durumdadır. Bu iller Afyonkarahisar, Ankara, Artvin, Balıkesir, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’tır.

Bu illerden en ucuz ev fiyatı olan il 66.000 TL ile Hatay’dadır. Hatay’ı takip eden diğer ucuz fiyatlı il 83.000 ile Şanlıurfa ve 91.000 ile Osmaniye’dedir. Aylık taksitlerde yine her ilde farklı rakamlarda olup, illere göre artmaktadır. En ucuz taksitli ev fiyatları ise 306 TL ile Şanlıurfa, 304 TL ile Osmaniye, 313 TL ile Hatay, 340 TL ile Nevşehir’dedir. Faizsiz ev almak isteyen emekliye en fazla ev kontenjanı ayıran il ise 1068 konut sayısı ile Ankara’da yer almaktadır. Bu nedenle Ankaralı emekliler çok daha avantajlı durumdadır.