Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde bulunan Elazığ ilinin doğusunda Bingöl, batısında Malatya, güneyinde Diyarbakır ve kuzeyinde Tunceli ili bulunmaktadır. Elazığ kiralık konut fiyatları eskiye nazaran çok artmış durumda. İstanbul ve İzmir gibi metropollere göre bir tık daha uygun olsa da kirada oturma Elazığlılar için büyük bir probleme dönüşmüş durumda.

İlçelerdeki kiralık ev fiyatları merkeze göre biraz daha düşüktür. Merkezde veya ilçede olması fark etmeksizin insanlar kazandıkları gelirin önemli bir kısmını ev sahibine vermek zorundalar. Bir iki yıl kirada oturmak bütçeyi zorlamaz. Aradan geçen yıllarda her ay yüksek yüksek fiyatlar ödenmesine rağmen kiracıya maddi olarak dönen bir şey olmadığından dolayı ev almak için sunulan seçenekleri değerlendirmeyi düşünürler.

Elazığ’da Kirada Oturmak mı Ev Sahibi Olmak mı?

Elazığ halkı geçimini tarım, ticaret ve sanayiden kazanmaktadır. Bir zamanlar tarım daha fazla önde iken Keban Barajı’nın kurulması ile birlikte birçok tarım alanı sular altında kaldı. Böylece tarım gerileyerek ticaret ve sanayi bir adım daha öne çıktı. Elazığlılar tipik Anadolu halkı düşüncesiyle hareket ederek küçük de olsa bir evim olsun diye düşünürler.

Ev sahibi olmak için genellikle düşünülen ilk seçenek bankaların verdiği konut kredisi olur. Konut kredisi alan Elazığlı istediği yerden evini alır. Evine yerleşir ve kira yerine bankasının taksitlerini ödemeye başlar. Buradaki tek problem hesabı doğru yapamamaktan ve faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı geri ödemede yaşanan problemlerdir. Bütçeyi aşan kredi taksitleri kira öder gibi olmaktan çıkıp aileyi zor duruma sokar.

Elazığ Kiralık Daire Özellikleri

Elazığ ilinin kiralık daire anlamında popüler olan bazı bölgeleri vardır. Bu mahalle şunlardır; Sürsürü mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Abdullah Paşa Mahallesi, Çaydaçıra Mahallesi, Ataşehir Mahallesi, Yeni Mahallesi ve Doğu Kent Mahallesi’dir. Kiraların yüksek olduğu mahallelerde uzun yıllar kiracı olarak oturmak yerine ev alma seçeneklerinden biri değerlendirilerek ev sahibi olmak gerekir.

Ev sahibi olma yöntemleri arasında kredisiz ev sistemleri bulunmaktadır. Kredisiz, faizsiz ve peşinatsız sistemiyle Katılımevim uygun ödeme koşulları ve kişinin kendinin belirleyeceği vadeyle ev sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır. Katılımcı kendi belirlediği taksiti kendi belirlediği vadede ödeyerek istediği yerde istediği evi alarak kira derdinden kurtulmaktadır.