Marmara Bölgesi’nde yer alan Edirne’de yaklaşık olarak 200 bin kişi yaşamaktadır. Edirne halkının bir kısmı kendi evlerinde yaşarken bazıları kirada yaşamlarını sürdürmektedir. Artan kiralık ev fiyatları insanların zor geçinmelerine neden olmaktadır. Birçok kişi kiradan kurtulmak için kendilerince yollar aramaktadır. Yunanistan ve Bulgaristan ile komşu olan kent, tam bir geçiş noktası olma özelliği taşımaktadır.

Bulunduğu konum ve ekonomik nedenlerden kaynaklı kira artışları Edirne’de kirada yaşayanlar ev almak zorunda bırakmaktadır. Kiracılar kiraya ödeyeceklerin miktarı ev sahibi olmak için kullanmak istemektedir. Avrupa’ya geçiş noktasında olan kentte kiralık ev tutmak yerine ev almanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Ev alma yöntemleri arasında konut kredileri bulunmaktadır. Konut kredilerinin faiz oranları ailelerin bütçesini geri öderken zorlamaktadır.

Edirne Kiralık Ev Fiyatlarını Ne Belirler?

Kiralık ev arayışında insanlar olabildiğince ihtiyaç temelli düşünmektedir. Kira için verecek parası olanlar tercihlerini lüks evlerden yana kullanmaktadır. Onun dışında normal aileler 3+1 veya en fazla 4+1 ev kiralamaktadır. Edirne’de üniversite olduğundan dolayı bekar ve öğrenci için verilen kiralık evler de mevcuttur. Kiralık evler sahibinden olduğunda çok daha uygun olmaktadır.

Emlaktan ev kiralandığında emlakçının komisyonu ekstra olarak ilave edilmektedir. Böylece kirada oturmanın maliyeti biraz daha artar. Kiracıların bir tesellisi vardır; ev sahibinin bir tana kiracının binlerce evi vardır şeklinde bir tesellidir. İlk zamanlar bu bir teselli olabilir fakat yıllar boyunca he ay kazandığının büyük bir kısmını kiraya verip elinde yatırım olarak bir şeyi kalmayanlar aynı şeyi düşünmemeye başlar.

Edirne Kiralık Ev Fiyatları Yüksek mi?

Ülkemiz genelinde kiralık daire fiyatlarının yükseldiğini herkes kabul etmektedir. Arka sokaklarda, yaşanılacak kriterlerde evlerin fiyatları bile çok yükselmiştir. Şehrin merkezinde ve biraz daha lüks özelliklere sahip bir ev tutmayı düşünenler binleri gözünden çıkarması gerekir. Özellikle asgari ücretle yaşayanlar için merkezde ev tutmak bir hayaldir.

Kirada oturmak yerine mantıklı bir adım atarak Katılımevim gruplarına dahil olunabilir. Bir müddet kira ile birlikte ödemeler yapabilirsiniz. Çünkü kura ile teslimat yapıldığından ne zaman sıranın geleceği belli olmaz. Hem kira hem taksit ödeyebilmek için tedbirinizi alıp başlarsanız sonunda bir eviniz olacaktır. İstediğiniz kriterlerde ama size ait olan bir ev olacağından artık kira derdinden kurtulmuş olacaksınız.