Asgari ücret ülkemizde temel ihtiyaçları karşılamaya yetecek miktardadır. Belli aralıklarla artırılsa bile birikim yaparak kiradan kurtulmak için yeterli değildir. Asgari ücretliye peşinatsız ev fırsatı için ödenecek miktarın çok cüzi taksitli bir yöntem olması gerekir. Taksit miktarı çok düşük olursa ancak asgari ücretliler ev alıp geçimlerini sağlayabilirler.

Tabi sadece taksitin az olması yeterli değildir. Asgari ücretliler ancak geçimlerini sağlayabildiklerinden ev için birikim yapamazlar. Peşinatsız ev sistemi olması ayrıca önemlidir. Bankalar kredi verirken evin fiyatının %30’unu peşin olarak isterler. %30 yüksek bir miktardır. Bundan dolayı kredisiz ev almaları daha doğru olacaktır.

Katılımevim ile Asgari Ücretlinin Ev Alması

Peşinatsız, kredisiz ve faizsiz ev alma sistemi olduğundan Katılımevim oldukça fazla talep görmektedir. Bir kişi senetle ev almaya kalksa aldığı fiyatın çok daha üstünde faiz ödemek zorunda kalmaktadır. Asgari ücretli aldığı maaşla geçimini ancak sağladığından evin parasının üzerine ekstra ödeyeceği bir miktar olmasını asla istemez.

Dosya masrafı olmayan, kredi notu kaygısı yaşatmayan Katılımevim sisteminde faiz olmaması ayrıca bir güzelliktir. Katılımevim’de evin fiyatından başka sadece katılım ücreti ödenmektedir. Katılımevim sisteminden çıkmak isteyen ödediği bütün taksitleri geri alır. Yalnızca sistemden ev almak için ödediği katılım bedelini alamaz.

Katılımevim’in Sistemi Nasıldır?

Çalışmaya başlayana yaşamın zorlularını görenler hemen taksitle ev al derler. Çünkü zaten barınma için kira bedeli ödenecektir. O bedeli biraz daha fazla ödeyip ev sahibi olmak en mantıklıca yoldur. Evi olan kişi hayatın her türlü zorluğu karşısında başını sokacak bir yer olduğundan kendini güvende hisseder. Kira öder gibi ev sahibi olmayı kolaylaştıran Katılımevim’in 4 farklı ödeme ev alma modeli vardır. Bunlar;

  • Rahat Model
  • Esnek Model
  • Hızlı Model
  • Sabit model

Modellerden birini seçen taksitle ev alma yolunda ilk adımı atmış olur.

Yapılan araştırmalar sonunda pek çok kişi özellikle asgari ücret alanlar ve düşük ücretli işlerde çalışanlar Asgari ücretliye peşinatsız ev fırsatı olarak sunulan seçenekleri değerlendirerek ev sahibi olmak istemektedir. Bu konuda Katılımevim fırsatlarını değerlendirilebilir.