Ev sahibi olamayan kişileri uygun fiyatlar ve ödeme kolaylıklarıyla ev sahibi yapma amacıyla hizmet veren TOKİ, Türkiye’nin birçok noktasında sosyal konut projeleri yapmaktadır. Türkiye’nin değişik noktalarında sunulan bu projeler ile alt gelir grubuna sahip kişiler ve emekliler kolaylıkla ev sahibi olabilmektedir. Son yıllarda oldukça talep gören TOKİ evleri, 2+1 ve 3+1 türlerde satışa sunulmaktadır. TOKİ evlerinin satışından sunulan hizmetlerden, düşük miktarda peşinatlar ve düşük taksitle ödeme imkânları dikkat çekmektedir. Bu hizmetler sayesinde düşük gelirli aileler de ev sahibi olabilmektedir.

Türkiye’nin birçok ilinde yayılan projeler ile vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ, çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Toplu Konut İdaresi aracılığı ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler vardır. TOKİ ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara farklı şartlar sunmakta ve başvuru için evraklar istemektedir. 25 yaş ve üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabildiği TOKİ evlerinden satın almak için gelir durumunun belgelenmesi de gereklidir. Üzerine ait başka evi bulunan kişiler bu hizmetlerden yararlanamamaktadır.

TOKİ Evleri Avantajları

Toplu Konut İdaresinin sunmuş olduğu ödeme yöntemleri ve düşük fiyatlar vatandaşlar için tercih sebepleri arasında yer almaktadır. TOKİ başvuru işleminde bulunacak kişileri bekleyen çeşitli avantajlar mevcuttur. TOKİ başvuru sürecinde ödenen düşük miktarlardaki katılım paylarının yanında ödenmesi gereken yüzde 20 oranında peşinat bulunuyor. Bu ödemeler dışında ek bir masraf olmaması avantajlı olarak kişilerin karşısına çıkıyor.

Ev sahibi olmak ve TOKİ kura işlemlerine girmek isteyen kişilerin son başvuru tarihi geçmeden başvuru yapması gerekmektedir. 120 aya kadar varan taksit avantajlarıyla TOKİ evleri düşük gelir grubu için önemli olmaktadır. Düşük taksitler, düşük masraflar ve ödeme avantajlarıyla TOKİ evleri tercih edilmektedir.

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Toplu Konut İdaresi tarafından sunulan projelere ve TOKİ çekiliş sistemlerine katılmak için gerekli yerlere başvuru yapılması gereklidir. Başvurular anlaşmalı bankalara yapılmaktadır. Hangi bankaya hangi şartlarda başvuruda bulunulacağı TOKİ tarafından belirlenmektedir. Başvuru şartlarını karşılayan ve gerekli evrakları teslim eden kişiler arasından kura çekilerek TOKİ konutlarının satışı yapılacaktır. TOKİ sonuçları, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanacaktır.