Eskişehir, Türkiye’nin en kalabalık beşinci kentidir. Kentte yaşayan insan sayısı arttıkça konutlara olan ihtiyaç da artmaktadır.  Kiradan kurtulmak veya yatırım amacıyla ev almak isteyenler için her gün yeni projeler yapılmaktadır. Eskişehir’de iki tane üniversite vardır. Öğrencilerin çok olması kiraya verilecek ev arayışının fazla olması anlamına gelir. Bundan dolayı Eskişehirliler veya farklı illerde yaşayanlar ev alarak kiraya vermektedir.

Yatırım amacıyla ev alanların sayısı hiç de az değildir. Kentin birçok bölgesinde imar düzenlemeleri yapıldı. Yapılan imar düzenlemeleriyle birlikte çok katlı binalarda artış oldu. Katların artması kentin konut ihtiyacını karşılamaya yetti. Ev sahibi olmak isteyenler için satılık çok sayıda proje bulunmaktadır. Hatta şehirde satılık daire fazlalığı yaşanırken kiralık ev yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı geleceğe yatırım yapmak ve aylık gelir elde etmek isteyenler imar düzenlemesi yapılan bölgelerden ev alabilir.

Eskişehir’in Güncel Konut Projeleri

Eskişehir’deki inşaat firmaları ellerindeki konutları satabilmek için çeşitli zamanlarda kampanyalar yapmaktadır. Kampanyaların ne zaman ve nasıl yapılacağı net olarak belli olmaz. Bundan dolayı ev almak isteyenler inşaat firmalarını takip etmelidir. Özellikle lansman satışları oldukça uygun olmaktadır. Kentteki en güncel konut projeleri arasında şunlar vardır;

  • Ihlamur Konakları 380 bin ile 599 bin arasında olup satışları sürmektedir.
  • Yiğit Park Çankaya evlerinin fiyatları 315 bin ile 695 bin arasında değişmekte olup hemen teslime hazırdır.
  • Loca 222 konutlarının fiyatları 600 binden başlamaktadır. Hemen teslime hazırdır.
  • Vişne Elit konutları 1.380.000 ile 1.470.000 TL arasında değişmektedir. Mart ayında teslimatı yapılmış olup satışları devam etmektedir.
  • Collesium Residence evleri 235 bin ile 737 bin arasında değişmekte olup satışları devam etmektedir.

Eskişehir’de Ev Nasıl Alınır?

Eskişehir’de ev almak için çeşitli seçenekler vardır. Kamu, özel veya katılım bankalarının verdiği konut kredisi bir seçenektir. Fakat konut kredisinin faiz oranlarının yüksek olması insanları krediden uzaklaştırdı. Faiz, zaten yüksek olan ev fiyatlarını nerdeyse iki katına çıkarmaktadır.

Bankalar kredi verirken evin fiyatının belli bir miktarını peşin olarak isterler. Birikimi olmayan kişi konut kredisi alamaz. Birikimi olmayan, faiz kullanmak istemeyen Katılımevim gibi kredisiz, faizsiz ve peşinatsız kurumları tercih etmelidir. Kura sistemi geçerli olan kurumların sunduğu çok çeşitli avantajlar vardır.